Vaikka meillä ei tänä jouluna kateta joulupöytään perinteisiä herkkuja, ajattelin kuitenkin koota joulukokkien avuksi pienen linkkilistan jouluruoista. Olkaapa hyvät!
Alkupaloiksi sopivia ruokalajeja voisivat olla:
– jääkellarin lohi tai Koskenkorva-graavattu lohi
– rukiinen sillitorttu
– riimihärkä
– kotijuusto
– rosolli (tai silliä a la Russe)
– saaristolaisleipä
– rukiiset näkkileivät
Pääruokana perinteinen ratkaisu olisi tietysti kinkku ja joululaatikot.
Kinkun paistamisessa ei liene kenelläkään ongelmia. Pitää vain muistaa ottaa kinkku ennen paistamista huoneenlämpöön niin varhain, että kinkun sisälämpötila on yli 10 C. Aluksi kinkun voi laittaa reilusti yli 200 C uuniin ja mieluiten ritilän päälle, jotta ilma pääsee kiertämään kinkun ympärillä. Noin kymmenen minuutin kuluttua uunin lämpötila lasketaan 125 C ja kinkkua kypsennetään, kunnes sen sisälämpötila on noin 80 C. Kinkkukiloa kohti saa laskea kypsymisaikaa 1,5 tuntia. Tai näin ainakin itse huomasin, kun toissapäivänä paistoin meille pienen talkookinkun.
Itse jäähdytän kinkun kypsentämisen jälkeen, mutta tuo lienee makuasia. Poistan jäähtyneestä kinkusta kamaran, sivelen silavapinnan sinapilla ja ripotan pinnalle korppujauhoja. Sitten nopea kuorrutus 250 C uunissa. Ja tadaa, kinkku on valmis esiintymään joulupöydän kunkkuna!
Liitän tähän Turun Sanomissa 12.12.2013 julkaistun joululaatikkojuttuni reseptit, niin löytyvät vaivattomasti.
Imelletty perunalaatikko
1,5 – 2 kg jauhoisia perunoita, esim. Pito. Puikula, Kulta
vettä
n. 1 dl vehnäjauhoja
perunoiden keitinlientä
50 g voita
2-3 tl suolaa
n. 4 dl täysmaitoa
vuoan voitelemiseen: voita
Pese perunat ja keitä ne suolattomassa vedessä kypsiksi. Ota osa keitinvedestä talteen ja kuori perunat heti keittämisen jälkeen, jotta ne säilyvät lämpiminä.
Survo perunat huolellisesti. Notkista survos keitinvedellä sakean puuron vahvuiseksi.
Ripota melkein kaikki vehnäjauhot perunasurvokseen ja sekoita hyvin. Ripota loput jauhot survoksen pinnalle.
Siirrä kattila noin 55 C uuniin tai muuhun lämpimään paikkaan imeltymään. Perunasurvoksen pitäisi olla yli 50 C asteista, mutta alle 75 C. Muutaman tunnin kuluttua imellöksessä pitäisi näkyä jo merkkejä prosessin käynnistymisestä: survos muuttuu liukkaan näköiseksi, hieman vetiseksi. Jos mitään ei ole tapahtunut, ripota survokseen lisää jauhoja. Imeltymiseen on syytä varata aikaa 3 -5 tuntia, mutta mielellään koko yö.
Lisää imeltyneeseen perunasurvokseen suola, sulatettu voi ja maito. Vatkaa sileäksi. Tässä vaiheessa laatikon voisi pakastaa.
Voitele laakea uunivuoka ja kaada perunaseos vuokaan. Jätä vuokaan kuohumisvaraa. Nosta vuoka 150 C uuniin, ja kypsennä sitä ainakin 2 tuntia, mielellään 4-5 tuntia.
Helppo porkkanalaatikko
600 g valmista riisipuuroa (esim. Saarioisten)
600 g porkkanasosetta
1 kpl kananmuna
2 rkl siirappia
1 tl suolaa
0,5 tl valkopippuria
0,5 tl muskottipähkinää
uunivuoan voitelemiseen: voita
porkkanalaatikon pinnalle: korppujauhoja ja voinokareita
Sekoita ainekset keskenään ja tarkista maku. Voitele uunivuoka ja levitä porkkanalaatikko vuokaan. Ripota pinnalle korppujauhoja ja tee siihen lusikalla aaltoileva koristekuviointi. Pudottele laatikolle muutama voinokare. Nosta porkkanalaatikko 175 C uuniin ja kypsennä noin tunnin ajan.
Joulunmakuinen bataattilaatikko
800 g valmista bataattisosetta
1,5 dl kermaa
1 dl korppujauhoja
1 kpl kananmuna
0,75 dl Muscovado-sokeria tai 0,5 dl siirappia
1 tl suolaa
0,5 tl inkivääriä
0,5 tl muskottipähkinää
0,5 tl valkopippuria
uunivuoan voitelemiseen: voita
bataattilaatikon pinnalle: mantelilastuja
Sekoita bataattisoseeseen kaikki ainekset. Tarkista maku. Voitele uunivuoka ja levitä bataattiseos vuokaan. Ripota pinnalle runsaasti mantelilastuja. Nosta bataattilaatikko 175 C uuniin ja kypsennä tunnin ajan.
Jouluinen punakaalilisäke
0,5 kpl punakaalia (n. 400 g)
1-2 kpl hapahkoa omenaa
2 dl laimentamatonta glögitiivistettä (esim. Marlin Glögi)
0,5 dl sokeria
(vettä)
Suikaloi punakaali. Kuori ja viipaloi omenat. Mittaa laimentamaton glögitiiviste kattilaan ja kiehauta. Lisää joukkoon kaalisuikaleet sekä omenaviipaleet. Keitä miedolla lämmöllä puolisen tuntia silloin tällöin sekoitellen. Lisää tarvittaessa vettä.
Mausta haudutettu punakaali lopuksi sokerilla ja tarjoa joulukinkun tai –kalkkunan lisäkkeenä.
Joulun jälkeen päivitän tänne meidän jouluruokiemme ohjeet, sillä emme aio noihin perinneherkkuihin ryhtyä. Hankimme taannoin pakastimeen puolikkaat lampaasta ja porosta, joten omat ateriamme rakentuvat niiden ympärille. Poron paistin ajattelin valmistaa routapaistin ohjeella. Lammasta nautimme todennäköisesti sardellista makunsa saavana pataruokana. Alkupalapöydän korvaamme jo perinteisellä lihaliemellä ja pasteijoilla.
Jälkiruokana yksi on ylitse muiden: konjakkiluumut! Tai niin paljon joulusuklaata kuin massuun mahtuu :)!
Kylläpä kuulosti hyvältä tuo viimeinen lause. Olen koko päivän paistanut laatikoita joten nyt voisin keskittyä konjakin ja suklaan syömiseen. No ehkä muutama luumukin menee.
Toivotan teille RIEMULLISTA JOULUNAIKAA tai niin kuin Jukka Espanjasta (jukkamaiseen tapaansa) pyysi tutuille kertomaan eli KUNNON JOULUA!
Hyvää ja kunnollista joulua myös teille sinne Aurinkokaupunkiin :)! Konjakki, suklaa ja (ehkä) luumutkin kruunaavat joulun!
Jaha, iskee piina ja paniikki. Taidetaan tyytyä kinkkuun, perunalaatikkoon ja siihen suklaaseen… Pitäisi olla monta uunia käytössä. Ja inspiraatio. Lueskelin säästämästäni Glorian ruoka ja viini lehdestä italialaisen nougatin ohjetta- ostin aineetkin että pääsen koittamaan sitä lämpömittari- kauhaa, mutta ainakaan näin illalla en ymmärrä ohjetta ja kauhakin jäi töihin 🙂
Oikein ihanaa joulunaikaa teille molemmille – nyt mennään jo valoa kohti !
Parasta joulua teille! Kyllä joulu tulee ilman erityisiä ponnistelujakin, olen sen verran saanut omaan jouluangstiini palautetta. Ja hei, valoa kohti mennään! Tuota pikaa on kevät – JEEEEEEEEEEEEEE!!!!
PS samassa lehdessä ihana viskillä maustettu taatelikakku, siksi on säästynytkin. Taitaa sekin jäädä ensi kertaan.. Vaikka onhan tässä aikaa !
Hehhee, lepoa nyt vaan…
Hyvää Joulua täältä Ruskolta sinne Raadelmaan. Meillä mennään perinteisin herkuin.Taatelikakku menee seuraavaksi uuniin ja sitten vuorossa on perunalaatikko.Piimäjuusto on tekeillä ja kinkku pääsee yöksi uuniin! Lohi on jo graavattu, silakkarullat liemessään ja lasimestarin sillin teki tällä kertaa nuori kokkiopiskelijamme.
Keittiö pitäisi vielä siivota ja pöytäliina silittää. Eiköhän se Joulu sitten saa jo tulla meillekin!
Ihan huikealta kuulostavat teidän jouluvalmistelunne! Oikein nautinnollista joulua teille sinne Ruskolle 🙂