Vietimme viime perjantaina viidettä hääpäiväämme, joka on kuulemma puuhääpäivä. Kuulostaa enemmään puupääpäivältä :). Perjantaina aterian valmisti Herra Raadelmasta ja lauantaina oli Rouvan vuoro.
Juhlan kunniaksi kukka-asetelmassakin oli viisi ruusua! Sen meille asetteli Kukkakauppa Katariinan taitava Paula-floristi.
Törsäsin uuteen pöytäliinaankin. Se on Marimekon Sääpäiväkirja-sarjan Kuuskasjaskari ja aivan ihastuttava väreiltään. Maisema Kuusistoon alkaa pikkuhiljaa näyttää samankaltaiselta.
Hääpäivän ruokailut noudattivat jonkinlaista perinnettä eli pääruokana oli jälleen lammasta. Grillasimme pari karitsankaretta, jotka olin marinoinut punaviini-rosmariini-valkosipuli-seoksessa. Lisäkkeenä oli yksinkertainen salaatti tomaatista ja oliiveista. Punaviiniksi Herra R. oli valinnut Norton Privada 2010.
Alkupaloista jo ehdin kertoakin eli ruisnäkkäreistä. Jälkiruoaksi nautimme juustotorttua, mutta sen ohje ei ole vielä valmis.
Tämän piirakan ohje on, ja tässä se tulee:
Ranskalainen omenapiirakka
pohjataikinaan:
125 g huoneenlämpöistä voita
0,5 dl tomusokeria
1 kpl kananmuna
3,5 dl vehnäjauhoja
täytteeseen:
250 g mantelimassaa
3 kpl kananmunia
1 dl maitoa
n. 4 kpl omenoita
pinnalle:
n.0,5 dl aprikoosimarmeladia
Valmista pohjataikina: mittaa ainekset monitoimikoneen kulhoon ja sekoita taikina tasaiseksi. Luulisin, että taikina valmistuu samalla tavoin myös sähkövatkaimella sekoittaen. Levitä taikina leivinpaperilla vuorattuun irtopohjavuokaan. Painele taikinaa myös vuoan reunoille. Nosta vuoka jääkaappiin noin puoleksi tunniksi.
Valmista sillä välin täyte: raasta mantelimassa kulhoon. Lisää joukkoon kananmunat ja maito, sekoita tasaiseksi. Pese omenat, poista kodat ja leikkaa omenat lohkoiksi. Tuontiomenat kannattaa kuoriakin.
Laita uuni kuumenemaan 225 C.
Ota vuoka jääkaapista ja pistele taikinapohjaa haarukalla. Levitä mantelimassaseos piirakkapohjalle. Painele omenalohkot mantelimassatäytteeseen.
Nosta irtopohjavuoka leivinpellille ja uuniin. Kypsennä noin 30 minuuttia. Kun piirakan täyte on asettunut, levitä piirakan pinnalle aprikoosimarmeladi. Laita piirakka vielä hetkeksi uuniin ja levitä marmeladia sen jälkeen leivinsiveltimellä tasaisemmaksi.
Jäähdytä omenapiirakkaa hetkinen ja tarjoa vaniljakastikkeen tai kermavaahdon kera.
Leipaisin tuon eiliseen työpalaveriin, ja oli ihan kelpoisaa. Mantelimassa kannattaa raastaa raastimen pienehköllä terällä, jotta se sekoittuu hyvin täyteaineksiin. Tai niin ainakin luulen.
Täytyykin tästä siirtyä keittiöön ja aloittaa työt. Kuulemiin!
Herkullinen hääpäivä, tuo omenakakku näyttää upealta 🙂
Ja on sekä helppo- että nopeatekoinen, suosittelen 🙂
Taas ihania herkkuja, näitä ei kyllä pitäisi lukea ollenkaan… Tulee vain nälkä ( ja jano 😉
Lue nyt vaan, please…:)
Onnittelut vielä kertaalleen puolikkaasta vuosikymmenestä. Upeat kukat päivän kunniaksi!
Se Kuuskajaskari kutsui minunkin nimeäni kovalla äänellä kuukauden takaisella Suomenmatkalla. Tykkäsin kovasti kankaan kauniista väreistä, mutta kauppaan jäi vielä tuolla erää.
Kiitos, kiitos :)! Kuuskajaskarista käydään täällä kovaa kohinaa, kun Heljä Liukko-Sundström väittää Aino-Maija Metsolan kopioineen aiheen hänen 1980-luvulla Hankkijalle tekemästään liikelahjakeramiikasta. Joku kommentoi mielestäni osuvasti, että suomalaisen maiseman elementit nyt vaan sattuvat olemaan viljapelto ja pilvinen taivas! Se ja sama, minä ainakin pidän tuosta kankaasta ihan kybällä :).